Din indkøbskurv er tom.
eBogen fokuserer på omstændighederne omkring Grauballemandens død og lægger dermed vægt på både konkret viden og personlig stillingtagen til en række videnskabelige og etiske spørgsmål.
Primus - Grauballemanden er udarbejdet til almen studieforberedelse. Den indgår i Primus-serien som et selvstændigt bud på et konkret forløb mellem flere fag og hovedområder.
eBogen sigter bevidst på, at arbejdet med emneforløbet peger frem mod den afsluttende eksamen i AT og er disponeret omkring den synopsis-opgave, som eleverne skal udarbejde som afslutning.
Primus - Grauballemanden er tænkt i forlængelse af de to grundbøger til AT, Primus 1 og Primus 2, men kan også bruges til andre grundbøger i AT. Derudover kan bogen også anvendes i historie i grundskolens overbygning.
| Antal sider | 58 |
| Isbn 10 | 8761623814 |
| Isbn 13 | 9788761623812 |
| Udgave | 1 |
| Udgivelsesstatus | Udgivet |
| Medietype | eBog |
| Niveau | Grundskolen, Ungdomsuddannelserne |
| Kopier / indsæt | Nej |
| Udskrivning | Nej |
| Udgivelsesår | 2008 |

