Skip to Store Area:

Systime shop!

Søg i hele sitet
Det moderne og det ny: Musikhistorier 1890-1950
| More

Det moderne og det ny: Musikhistorier 1890-1950 1. udgave 2002 (Bog)

Ungdomsuddannelser (Musik)
Videregående uddannelser (Musik)

Levering: 2-3 dage

300,00 kr ekskl. moms 375,00 kr inkl. moms
Læg varer i kurven Læg i kurv

Hurtigt overblik

En introduktion til den musikkultur, der tog sin begyndelse før 1. Verdenskrig og siden revolutionerede datidens musikforståelse.



Moderne og ny bruges normalt om det, der er oppe i tiden. Sådan bruges ordene ikke i denne bog, der handler om det, der var moderne og nyt i første halvdel af forrige århundrede, hvor den såkaldt moderne musik vakte furore før 1. verdenskrig og blev et slagord efter den.

Bogen skildrer vigtige strømninger i europæisk og amerikansk musik i to historiske perioder - 1890 til 1920 og 1920 til 1950 -  og eftersporer tidens tanker og tendenser analytisk i de store komponisters værker og kompositionsteknik.

Mellem disse to historiske afsnit er kapitler om Arnold Schönberg og Igor Stravinsky, der begge – på højst forskellige måder – forener det moderne og det ny i deres livsværk og står som faderskikkelser og bannerførere for store dele af det 20. århundredes kompositionsmusik, anbragt.

Bogen præsenterer aktuelle forskningsresultater til undervisningsbrug på højt niveau i gymnasiet, på konservatorier og seminarier og på universiteternes bachelorniveau.

Bogen er forsynet med noteapparat og en fyldig litteraturliste, som gør den velegnet til selvstudium. Forhåbentlig vil den også være velkommen hos et bredt musikpublikum, der uden uddannelsesmæssige bagtanker søger oplysninger om den moderne eller ny musik, som nu er ved at blive historisk.

Udgave 1
Forfattere Jens Brincker
Antal sider 231
Isbn 10 8761603465
Isbn 13 9788761603463
Udgivelsesår 2002
Udgivelsesstatus Udgivet
Medietype Bog
Niveau Ungdomsuddannelserne, Videregående udd.
Feedback Form